БЕРЕЖІТЬ ЕКОСИСТЕМИ ВІД ПОЖЕЖ – ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРАВИЛ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ!
З початком спекотного сезону лісові масиви стають особливо вразливими до пожеж. Закликаємо кожного бути уважним та дотримуватися основних правил безпеки, щоб запобігти трагедіям та зберегти наші природні ресурси.
- Основні правила безпеки в лісі: не розпалюйте вогонь у недозволених місцях, не кидайте недопалки та сірники на суху траву, не залишайте після себе сміття, особливо скло, яке може спричинити займання.
Ось основні заходи, які слід впроваджувати у весняно-літній період 2025 року:
Профілактичні заходи:
Обмеження відвідування лісів у період високої пожежної небезпеки.
Створення протипожежних розривів між лісовими масивами та сільськогосподарськими угіддями.
Регулярне очищення лісів від сухої трави, гілок і горючих матеріалів.
Контроль над торфовищами: дренажні роботи, підтримка високого рівня ґрунтових вод.
При виявленні пожежі:
НЕГАЙНО телефонуйте на 101!
Незначний вогонь спробуйте загасити водою, ґрунтом, піском або щільною тканиною.
Якщо вогонь великий – виходьте з лісу у напрямку проти вітру.
Санкції за порушення.
Штрафи. Накладання Адміністративних стягнень на осіб, які спалюють траву чи порушують пожежну безпеку,
а саме за:
- самовільне спалювання рослинності або її залишків передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян – від 3 060 грн. до 6 120 грн., на посадових осіб від 15 300 грн. до 21 420 грн., порушення вимог пожежної безпеки в лісах передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян від 1 530 грн. до 4 590 грн.,
- знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 4 950 грн. до 15 300 грн. і на посадових осіб – від 10 710 грн. до 18 360 грн.
Кримінальна відповідальність. Притягнення до відповідальності за свідомі підпали, які спричинили значні збитки,
а саме:
ст. 245 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загально-небезпечним способом.
Винні особи караються штрафом від 91 800 грн. до 153 000 грн. або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
ВАЖЛИВО! Торфові пожежі спричиняють значні втрати торфу, викиди CO₂ та є вкрай складними для гасіння. Осушені торфовища горять у всіх напрямках, можуть прогорати на кілька метрів углиб і потребують величезних обсягів води – близько 1 тонни на 1 м². Водночас обміління водойм ускладнює гасіння.
Загоряння може статися не лише через підпал, а й самозаймання у спеку. Ліквідація таких пожеж триває від кількох днів до тижнів і потребує значних ресурсів. Зміни клімату посилюють проблему, оскільки підвищення температур сприяє збільшенню торфових пожеж і зменшенню запасів води.
Дотримання цих заходів допоможе зменшити ризики масових пожеж і захистити природу та людські життя. Бережіть своє здоров'я і життя!!! Бережіть довкілля! Будьте відповідальними!
Пам’ятайте! Запобігання та протидія масовим пожежам лісів, торфовищ і сільськогосподарських угідь є критично важливими для збереження екології, захисту населення та інфраструктури!