Історична довідка с. Мала Білина

МАЛА́ БІЛИНА́ – село Самбірського району Львівської області. Підпорядковане Новокалинівській міській раді Самбірського району Львівської області. Знаходиться за 75 км від обласного центру, за 20 км від райцентру та за 7 км від м. Новий Калинів (центру Новокалинівської об'єднаної територіальної громади) і залізниної ст. Дубляни. Межує з селами Гординя (на Зх.), Велика Білина (на Сх.), Залужани (на Пд. Сх.) та Чайковичі (на Пн.). Є кілька ставків (водяться коропи, карасі, лини, окуні, щуки тощо), найбільший з яких споруджено на малій р. Бистриця. Площа 16,13 км2. За переписом населення 2001 року, проживали 602 особи, станом на 2016 року – 423 особи; станом на о1.01.2020 року - 424 особи, із них - 187 чол. і 237 жін., українці. Спочатку село мало назву Білівка. За народними переказами, його та с. Велика Білина назвали саме так тому, що води Дністра та Бистриці під час весняного розливу "біліли" під сонячними променями. Вперше згадується у писемних джерелах 1442 року. Рішенням Ген. Радом. сейму від 22 трав­­ня 1505   рокупідтверджено розпорядження польського короля Олександра щодо дарування території на захід від Великої Білини у Самбірському окрузі Перемишльської землі постільничому Федькові Білю та його нащадкам. Згідно з ревізією 1692 року селом володів 1 шляхтич. Тоді у селі Мала Білина було 27 кметів. Кількість осілих дворів була 28. Жителі брали участь у Визвольній війні під проводом Б.Хмельницького й опришків. русі. Після 1-го поділу Польщі 1772 року село Мала Білина відійшла до Австрії (від 1867 року – Австро-Угорщина). 1918–19 роки – під владою ЗУНР, 1919–39 роки – Польщі. Від 1939 року – у складі УРСР. У 1-й половині 20 ст. значий внесок у розвиток місцевої освіти, громадського і культурного життя зробив І. Януш. Від червня 1941 року до кінця липня 1944 року – під німецько-фашистською окупацією. До середини 1950-х років у селі та його околицях вели боротьбу загони ОУН–УПА. Тут розвідано поклади природного газу. Працює філія ТзОВ "Барком", яка розводить свиней різних порід (нині кілька тисяч). У селі Мала Білина – Народний дім, бібліотекака; фельдшерський пункт. Діють релігійні громади ПЦУ (дерев’я­­на церква Пресвятої Трійці, 1672 року, пам’ятка архітектури націонаьного значення; тризрубна безверха латинізованого типу, увінчана над навою ліхтарем з маківкою на двосхилому спільному даху; у 1930-х роках гонтове покриття дахів замінили цинковою бляхою), УГКЦ (мурована церква Пресвятої Трійці, 2004 року), Свідків Єгови та п’ятидесятників. Про село Мала Білина залишив спогади письменник, юристі, громадський і політичний діяч Андрій Чайковський.

Народний дім с. Мала Білина

Narodnyi dim s. Mala BilynaNarodnyi dim s. Mala Bilyna 1Narodnyi dim s. Mala Bilyna 2Бібліотека с. Мала Білина

Biblioteka s. Mala Bilyna

Biblioteka s. Mala Bilyna 3