Історична довідка с. Велика Білина

Згідно з ревізією 1692 року селом володіли 66 шляхтичів. Тоді у Великій Білині було 11 кметів. Кількість осілих дворів була 77.

Культові споруди.

У селі Велика Білина знаходяться  два храми - Стрітення Господнього (1837) та Св. Василя Великого (XVII ст.). Також діє монастир Святого великомученика і цілителя Пантелеймона ПЦУ. Сьогодні від монастиря залишилася тільки дерев'яна двозрубна, безверха церква св.Василя, вкрита спільним дахом з низенькою вежею і наметом на західному фасаді. На території, де колись стояв монастир, досі зберігаються дві криниці. Старожили стверджують, що криниці були викопані на цьому місці, оскільки тут двічі людям об'являлася Матір Божа.

Свято-Пантелеймонівський Великобілинський монастир заснований 30 травня 2010 року. Засновником настоятелем монастиря та його  будівничим є Єпископ Геронтій (Олянський). Земля під будівництво святині була виділена сесією Великобілинської сільської ради завдяки старанням сільського голови Мирослава Білинського-Тарасовича. Місце, де розміщений монастир вибране не випадково, тут в далеку давнину був монастир, перші згадки про якого сягають  1244-1246 років. В 1668 році монастир був переведений в унію, а в 1812 році унійним єпископом був закритий. В монастирі знаходилась чудодійна ікона Божої Матері, явлення якої було зафіксовано одним із монахів ще в XІІІ-XІV ст. Після закриття монастиря чудодійну ікону було передано разом із інвентарем до учнівського монастиря, де вона безслідно пропала.

Новітня історія почалась з 30 травня 2010 року, коли Єпископ Дрогобицький і Самбірський Матфей освятили хрест і місце під будівництво монастиря. З того часу тут проходять служіння молитви та  життя монастиря. Даний монастир, названий іменем Святого Пантелеймона, який був лікарем і лікував людей, що і на даний момент є головною ціллю монастиря та настоятеля владики Геронтія. Найбільшим і головним фундатором монастиря є Володимир Григорович Сливка, а також багато людей, які отримали зцілення після молитов Владики Геронтія над ними. В монастирі на даний момент проводяться Богослужіння, які проводить настоятель єпископ Геронтій та 8 священнослужителів. З благословення настоятеля на території монастиря планується будівництво великого реабілітаційного центру.

Sviato-Panteleimonivskyi Velykobilynskyi monastyr Novokalynivska OTHSviato-Panteleimonivskyi Velykobilynskyi monastyr Novokalynivska OTH

Народний дім.