A A A K K K
для людей із порушенням зору
Новокалинівська міська рада
Львівська область, Самбірський район

Історична довідка с. Корналовичі

КОРНАЛОВИЧІ — село, розташоване на річці Дністер, за 16 км на північний схід від районного центру, за 5 км від залізничної станції Калинів. Населення — 1631 чоловік.

Вперше Корналовичі згадуються в письмових джерелах за 1375 рік під назвою Корниловичі.

У 20—30-х рр. XX століття в Корналовичах і Гордині розгорталась активна діяльність місцевих комуністів, серед яких особливо виділявся уродженець Гордині, син бідняка, Ф. Ю. Кульчицький. Вже у 1920 році він організував в селах Гордині, Корналовичах і Сокирчицях підпільні комуністичні гуртки.

З 1921 по 1927 рік він — член Самбірського повіткому КПЗУ. В 1922 році був обраний членом Самбірського, а в 1924 році — Стрийського окружкомів. В січні 1928 року обирається в ЦК і секретаріат «Сельробу-єдності», а літом цього ж року — кандидатом у ЦК КПЗУ. За революційну діяльність був неодноразово арештований і засуджений до тюремного ув’язнення. Помер у 1965 році.

У 1927 році він був одним із організаторів страйку сільської бідноти у маєтках Созанського в селах Корналовичах і Гордині. За кілька днів до страйку, 27 березня, в Корналовичах відбулося передстрайкове віче, а також збори місцевої профспілки сільськогосподарських робітників, на яких було вирішено почати страйк. Тут же на зборах було обрано страйковий комітет. 1 квітня 1927 року почався страйк. Він тривав біля двох тижнів і закінчився задоволенням вимог страйкуючих.

Близько 200 жителів села взяли участь у першотравневій демонстрації 1927 року в м. Самборі. В селі у 1927 році діяла організація «Сельроб», яка вже у 1930 році налічувала 65 членів. За кілька днів до визволення, у 1939 році, в Корналовичах був створений ревком, на чолі якого став Н. Г. Іванович. Створена комітетом земельна комісія розділила між сільською біднотою поміщицьку землю.

В жовтні 1939 року виборці Калинівського виборчого округу обрали селянина-бідняка з Корналович П. Т. Гінька депутатом до Народних Зборів Західної України. У 1940 році в Гордині створено колгосп, а в Калинові — радгосп. В роки тимчасової гітлерівської окупації в Корналовичах діяла підпільна група (Л. П. Москв’як, Г. І. Нерест, М. Д. Охен-душко, П. В. Якушевич та ін.). Підпільники мали зв’язок з партизанами.


Освіта


Корналовицький НВК

Дитячий навчальний заклад, який діє при Корналовицькому НВК


Культура


Народний дім.

Сільська бібліотека.


Релігія


1. Римо-католицький храм Матері Божої Ченстоховської в с.Корналовичі

Римо-католицький храм є спорудою псевдоготичного архітектурного стилю. Будівля була споруджена у 1890 році паном Феліксом Созанським, щоб польські мешканці села не добирались на відправу в село Дубляни (на той час місцеві римо-католики належали до парафії у Дублянах). Каплиця використовувалась як публічна філіальна святиня (філія від Дублянського римо-католицького храму).Побудували швидко, за одне літо: домовилися із однією італійською фірмою, яка привезла його в розібраному вигляді. За номерами на всіх деталях та по кресленнях архітектора його склали за дуже короткий час.

Будівля була споруджена як каплиця та гробовець роду Созанських, що володіли селом за часів Польщі. Каплиця була освячена під титулом Пресвятої Діви Марії в 1890 році. Історія роду Созанських тісно переплетена з Корналовичами. Ще 1820 року наші землі були придбані цим польським родом, який надовго оселився в нашій місцевості. На 1880 рік маєток Созанських у Корналовичах становив: 790 моргів поля орного, 590 моргів лук і городів, 179 моргів пасовищ, 161 морг городів, 39 моргів неужитків, 710 моргів лісу. Окрім того, пани Созанські мали ще володіння в Дублянах та Озимині. Ця родина мала у власності п'ять фільварків.

Місцеве українське населення зазнавало всіляких утисків і принижень від польського пана. Про те, хочеться звернути увагу на останнього представника цього роду – Станіслава Созанського. Він був постаттю своєрідною і цікавою. Попри все негативне, він був справжнім природолюбом: на фільварку висадив чудовий сад, до кожного дуба в отій його пречудовій діброві ставився просто з пієтетом, прочистку дозволяв робити тільки хорошим спеціалістам, а дуба, який підлягав зрізуванню, сам особисто оглядав. До кінця 1990-х – початку 2000-х рр. зберігся в цій діброві так званий «мурований» або «цементований» тисячолітній дуб – як пам'ятка про турботливих господарів.

Созанський залишився в пам'яті корналівчан ще однією згадкою. До сьогоднішнього часу усі дороги, що ведуть в село обсаджені красивими липовими алеями.

Останні пани Созанські (Антоній і Фелікс) із сім'ями були похоронені в родинному гробовці (у підвалі каплиці). Останній Станіслав Созанський помер 1939 року і заповів весь свій маєток Краківській Академії Мистецтв. Зробив він такий же благородний жест, як і його прадід Адам, котрий, закупивши наше село, через три роки спорудив у ньому греко-католицьку церкву. Вона, до речі, як одинокий свідок добрих справ роду Созанських, стоїть і досі – сьогодні це храм Воскресіння Ісуса Хреста.

Каплиця використовувалась як публічна філіальна святиня (філія від Дублянського римо-католицького храму).

Прізвище архітектора невідоме.

На даний час храм носить назву Матері Божої Ченстоховської.

Іконостасу костел не має. Є велика ікона Матері Божої Ченстоховської (копія оригіналу, який пропав в роки ІІ Світової війни).

Від 40-х років ХХ століття по 1991 рік каплиця не працювала, а після реставрації стала місцевим костелом. В 1991 році відбулась перша відправа.

Деякі деталі (наприклад, баляси) для реставрації було взято від зруйнованого костелу в Волощі.

Із каплицею роду Созанських пов’язані деякі історичні події, про які розповідають і дотепер старожили нашого села.

Так, в роки ІІ Світової війни на даху каплиці розмістився німецький снайпер (оскільки каплиця знаходиться на найвищій місцевості нашого села), який впродовж тривалого часу відстрілював противників. Його було вбито артилерійський снарядом, який і зруйнував дах каплиці.

Ще одна подія пов’язана із руйнуванням гробовця. Жителі нашого села розповідають, що в післявоєнні часи в приміщенні школи в с.Корналовичі проживали учні зі Львова, які з метою пошуку скарбів пробрались в гробовець, зруйнували могили Созанських. Певний проміжок часу останки тіл були розкидані навколо каплиці, а з часом були перепоховані.

Римо-католики с.Корналовичі святкують храмовий празник 26 серпня. Відправи відбуваються щонеділі та на всі великі свята.

Настоятелем костелу є ксьондз-пробощ Анджей Курик, помічником (вінарієм) – о.Августин.

На даний час храм являється філією від Самбірського костелу.

2. Церква Усічення голови Іоана Хрестителя.

3. Церква Богоявлення Господнього.


 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь