ЧИСТО НЕ ТАМ, ДЕ ПРИБИРАЮТЬ, А ТАМ, ДЕ НЕ СМІТЯТЬ!
На сьогодні в Україні проблема смітників – одна з найважливіших і найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища. Це питання настільки нагальне, що навіть з’явився такий вислів: “Відходи беруть нас за горло”. Проблема сміття дуже гостро стоїть зараз у нашій громаді, в країні та загалом в цілому світі. На сьогодні проблема смітників – одна з найактуальніших проблем забруднення навколишнього середовища. У кожному домі утворюється величезна купа непотрібних матеріалів та виробів, починаючи зі старих газет, порожніх пляшок, харчових відходів, закінчуючи битим посудом, зношеним одягом та поломаною побутовою технікою. Кожного дня ми змушені стикатися з відходами: вдома, на роботі, на вулиці. Промислові та побутові відходи створюють безліч проблем як для людей, так і для навколишнього середовища.
Звичайно, деякі люди не надають великого значення проблемі сміття, оскільки не розуміють, якої шкоди, крім неприємного запаху, він може нанести. Насправді ж, ситуація критична. У складі відходів можуть перебувати отруйні легкі речовини, хімічні сполуки, важкі метали, які разом з опадами можуть потрапляти у водойми через ґрунтові води, через спалювання виділяти небезпечні важкі метали.
На сьогоднішній день саме стихійні сміттєзвалища є великою проблемою не тільки для громади, а й країни в цілому, та нажаль кількість їх щороку зростає. Стихійні сміттєзвалища є одними із основних джерел забруднення навколишнього середовища. Багато сміття викидаються на узбіччя доріг та лісів. Навколишні посадки і ліси обросли несанкціонованими звалищами.
Найбільше лихо для природи – це залишені пляшки, пакети, одноразовий посуд, які самі по собі можуть розкладатися сторіччями.
Влада бореться з цією проблемою протягом багатьох років. Адже вирішення проблеми відходів має важливе значення, проте покладатися виключно на владу не варто – люди повинні самі робити все для того, щоб правильно позбавлятися від відходів.
Завжди приємно споглядати доглянуті вулиці, прибрані узбіччя, порядок біля кожного будинку, чистий ліс. Тому, для того, щоб це стало системою – кожен житель повинен постаратися на благо свого улюбленого міста і себе зокрема. А для цього потрібно зовсім небагато – не кидати сміття на вулицях, по узбіччях, в лісі. І тому, щоб це не було великою проблемою і місце, в якому ви живете, було кращим, потрібно дбати про рідну землю та дотримуватись правил благоустрою. Лише таким чином ми забезпечимо чистоту і порядок у громаді.
Наразі в Україні існують такі види відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища: дисциплінарна, адміністративна, цивільна і кримінальна відповідальність. Це передбачено у статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”.
Цивільна відповідальність за порушення екологічного законодавства передбачає, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Адміністративна відповідальність передбачається Кодексом України про адміністративні правопорушення та супроводжується накладанням штрафу (в окремих випадках з конфіскацією незаконно добутих об’єктів навколишнього середовища або заборонених знарядь добування).
Штрафи за викидання сміття в невідведених для цього місцях становлять:
- для громадян – від 340 до 1 360 грн.
- для підприємців – від 850 до 1 700 грн.
То ж не будьте байдужими! Не смітіть та не шкодьте природі! Бережіть красу і природне різноманіття краю!